Parafia Rzymsko-Katolicka
pw. Miłosierdzia Bożego
Osiedle Łużyckie 52
66-200 Świebodzin

Telefon dyżurny:
+48 699 973 439

sanktuarium.milosierdzia@gmail.com

Hotel Przystań Pielgrzyma
+ 48 604 252 137

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
8 grudnia 2019

1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu - zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego - w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP”.

2. Dziś zapraszamy jeszcze na Godzinę Łaski - wspólną modlitwę różańcową, którą rozpoczniemy o godz. 12.00. Nabożeństwo to jest związane z objawieniami Matki Bożej w Montichiari we Włoszech, w których Maryja zapewniała, że dzięki modlitwie w tej godzinie ześle wiele łask dla duszy i ciała a „dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga”.

3. Już po raz dwudziesty, w II Niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to dzieło, składając ofiary do puszek w ramach zbiórki, która jest prowadzona przed kościołami i kaplicami w całej Polsce. Tacą zaś z kolejnej niedzieli wspieramy kontynuację prac remontowo - budowlanych w naszym sanktuarium. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

4. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Przypominamy, że roraty dla dzieci z procesją, podczas której niosą zapalone lampiony - są we wtorki i czwartki o godz. 18.30. Młodzież i dorosłych zapraszamy na Mszę św. roratnią od poniedziałku do piątku o godz. 6.45. Jak przed rokiem młodzież po zakończeniu tej Mszy św. zapraszamy na śniadanie.

5. W środę naszym parafialnym zwyczajem przez wstawiennictwo Maryi podczas nowenny po Mszach św. o godz. 9.30 i 18.30 będziemy polecać Bożej Opatrzności nasze dobre przygotowanie na przyjście na świat Jej Syna, a naszego Zbawiciela. Zapraszamy do tej wspólnej modlitwy.

6. Grupa młodsza przygotowująca się do bierzmowania z klas VII w ramach comiesięcznego spotkania formacyjnego przychodzi na roraty we czwartek o godz. 6.45.

7. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Św. Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”. W imieniu księdza dziekana Zbigniewa Matwiejowa oraz NSZZ "Solidarność" Ziemi Świebodzińskiej zapraszamy tego dnia do włączenia się w modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego podczas Mszy św. w kościele NMP Królowej Polski o godz. 17.00.

8. W odpowiedzi na apel, jaki przedstawił bp Wiesław Śmigiel Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zachęcamy wszystkie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia oraz wszystkich wiernych do trwania w nieustannej modlitwie w intencji ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie przez przyczynę Niepokalanej wyrażamy wdzięczność tym, którzy podjęli krucjatę modlitewną Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dziękujemy za ich modlitewne wsparcie i dziś tak bardzo potrzebne świadectwo obrony życia.

9. W minioną sobotę rozpoczęliśmy przygotowanie do sakramentu bierzmowania w sytuacji nadzwyczajnej dla dorosłych, którzy ukończyli 21 lat. Katechezy odbywają się w sali parafialnej na plebanii w soboty do 22 lutego 2020 r. o godz. 19.30.

10. Skorzystajmy również z okazji, jaką dają rozpoczynające się za tydzień w naszej parafii adwentowe rekolekcje, które tego roku poprowadzi ks. Krzysztof Orlicki – proboszcz par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiwercach na Wołyniu. Nasze rekolekcyjne zatrzymanie potrwa do wtorku, który będzie też dniem spowiedzi. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę – niech Pan narodzi się w pełni przede wszystkim w naszych czystych sercach. Niech to będzie czas naszej wewnętrznej, duchowej mobilizacji do odnowy więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania będzie tego dnia od godz. 7.00 do 9.30 oraz od 15.00 do 19.00 (między godz. 16.00 a 17.00 zapraszamy szczególnie dzieci). Nauk rekolekcyjnych wysłuchać będziemy mogli podczas Mszy św. sprawowanych wg stałego porządku:
- w niedzielę o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00 i 20.30 (w kościołach filialnych o godz. 10.00 w Rudgerzowicach i 11.30 w Rakowie),
- w poniedziałek i wtorek podczas Mszy św. roratnich o godz. 6.45 następnie o 9.30, 15.00, 18.30. W gablocie i na stronie internetowej parafii zamieszczony jest szczegółowy program rekolekcji.

11. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia. Zarówno opłatki na wigilijny stół, jak i świece (w cenie 6 i 13 zł) można nabyć przy wyjściu z kościoła.
 

 
Zgodnie z dekretem ks. bp Tadeusza Lityńskiego z dnia 5 lipca 2017 roku, każdego pierwszego dnia miesiąca odprawiana będzie msza św. w intencji ofiarodawców wspierających odbudowę katedry gorzowskiej we wszystkich sanktuariach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (w naszym sanktuarium o godz. 7.00) oraz umieszczona zostanie skarbona z opisem "Ofiara na odbudowę katedry gorzowskiej".