III NIEDZIELA ZWYKŁA
26 stycznia 2020

1. W tym roku po raz pierwszy 3. niedzielę okresu zwykłego obchodzimy w Kościele, jako Niedzielę Słowa Bożego. W nawiązaniu do prośby wyrażonej na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, aby «jedna niedziela [w ciągu roku] została w całości poświęcona słowu Bożemu, aby zrozumieć niewyczerpalne bogactwo pochodzące z tego nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem», papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit illis ustanowił III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Papieska inicjatywa dopełnia cykliczne dzieła podejmowane w naszej diecezji i kraju służące ciągłemu odkrywaniu i pogłębianiu znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Wśród nich znajduje się m.in. przeżywany od 12 lat Tydzień Biblijny (26 kwietnia – 2 maja 2020 r.) oraz organizowane od czterech lat Narodowe Czytanie Pisma Świętego (26 kwietnia 2020 r.). Przed nami Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Ministrantów i Lektorów (etap diecezjalny będzie miał miejsce w Paradyżu w dniach 6-7 marca), Święto Biblii przy par. pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze (25 kwietnia) oraz obóz biblijny dla dzieci i młodzieży „Odkrywcy Przygód” w Szklarskiej Porębie (w terminie 20-29 lipca). Więcej informacji o duszpasterstwie biblijnym w naszej diecezji znajdziemy na stronie internetowej www.ubiblijnieni.pl i na Facebooku uBIBLIJNIEni.pl.

2. Parafialny Zespół Caritas – jak zawsze w czwartą niedzielę miesiąca - po zakończonych Mszach św. zbiera do puszek ofiary dla najbardziej potrzebujących naszej wspólnoty parafialnej.

3. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w pierwszosobotnim nabożeństwie o godz. 8.30 oraz Eucharystii. Po zakończonej Mszy św. będzie miała też miejsce zmiana tajemnic różańcowych. Tego dnia również od godz. 8.00 wg stałego porządku odwiedzimy z Najświętszym Sakramentem chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej.

4. W sobotę po Mszy św. wieczornej zachęcamy do wspólnego kolędowania z naszym zespołem Vox Cordis.

5. W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

6. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Składanymi na tacę ofiarami wesprzemy borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne.

7. W naszych przykościelnych gablotach i stronie internetowej znajdziemy Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w związku z trwającym sezonem grzewczym i kampanią "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa".

8. „Czyim głosem jest sumienie?” „Jak czytać Księgę Apokalipsy?” „Czy Bóg się dzisiaj objawia?” to tylko kilka z wielu pytań, jakie zostaną postawiony w cyklu 10 spotkań w sobotnie przedpołudnia w ramach „Teologii w mieście”. Wykłady będą odbywać się równolegle w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim począwszy od soboty 15 lutego. Pierwszy sezon „Teologii w Mieście” trwać będzie do końca czerwca w dwa sobotnie przedpołudnia w miesiącu od godz. 9.30. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w formacji zarówno biblijnej, jak i teologicznej. Szczegółowy program spotkań i warunki uczestnictwa dostępne są na stronie Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein ift.zgora.pl.

9. Kończymy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. W najbliższym tygodniu odwiedzimy naszych parafian mieszkających przy następujących ulicach

PLAN ODWIEDZIN DUSZPASTERSKICH 2020 [PDF]

Zgodnie z dekretem ks. bp Tadeusza Lityńskiego z dnia 5 lipca 2017 roku, każdego pierwszego dnia miesiąca odprawiana będzie msza św. w intencji ofiarodawców wspierających odbudowę katedry gorzowskiej we wszystkich sanktuariach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (w naszym sanktuarium o godz. 7.00) oraz umieszczona zostanie skarbona z opisem "Ofiara na odbudowę katedry gorzowskiej".