Parafia Rzymsko-Katolicka
pw. Miłosierdzia Bożego
Osiedle Łużyckie 52
66-200 Świebodzin

Telefon dyżurny:
+48 699 973 439

sanktuarium.milosierdzia@gmail.com

Hotel Przystań Pielgrzyma
+ 48 604 252 137

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ
5 KWIETNIA 2020

1. 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak, jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest, jako Świtowy Dzień Młodzieży. Tego roku jednak nie łączymy się z młodymi, którzy też nie gromadzą się w swoich diecezjach z racji epidemii koronawirusa. Prośmy jednak Boga, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Nim.

3. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Niestety tego roku - w tych niecodziennych okolicznościach - nie będziemy mieli możliwości uczestniczenia w liturgii Triduum Paschalnego. Na podstawie dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ze względu na stan epidemii i obowiązujące do 11 kwietnia br. zarządzenia władz cywilnych obrzędy Triduum Paschalnego będziemy sprawowali bez udziału wiernych (na czas celebracji kościół pozostanie zamknięty). Rozporządzenia te mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji i obowiązującego prawa cywilnego. Korzystajmy więc z pośrednictwa mediów, które będą transmitować liturię Wielkiego Tygodnia w telewizji regionalnej. Celebracje Triduum Paschalnego pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego sprawowane w kościele seminaryjnym w Paradyżu transmitowane będą o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.

4. W związku z zaistniałą sytuacją nie będziemy sprawowali obrzędów Triduum Paschalnego w kościołach filialnych. Przyjęte więc na ten czas intencje mszalne zmuszeni jesteśmy przełożyć na inny termin. Stąd prosimy bardzo o kontakt telefoniczny osoby, które w Wielki Czwartek mają zamówione w kościołach filialnych Msze św., byśmy mogli wspólnie ustalić ich nowe terminy. W Wielki Czartek i Wielką Sobotę w kościele sanktuaryjnym przyjęte są również intencje mszalne. Gdyby istniała potrzeba ich przeniesienia – prosimy o kontakt.

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Tego dnia po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum. Nie będzie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Wielkoczwartkową liturgię (bez udziału wiernych) rozpoczniemy o godz. 19.00.

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Wyjątkowo nie będzie również adoracji krzyża. Na zakończenie liturgii nie będzie również przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Drogę Krzyżową tego dnia odprawmy prywatnie - w naszych rodzinach. Podobnie jak w Wielki Czwartek liturgię wielkopiątkową (bez udziału wiernych) rozpoczniemy o godz. 19.00.

7. Wielka Sobota jest czasem upamiętniającym zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal towarzyszą nam cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Tego roku nie będzie ona niestety dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Ze względu na stan pandemii nie pobłogosławimy również pokarmów na stół wielkanocny. Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego w Niedzielę Zmartwychwstania głowa rodziny poprowadzi wspólną modlitwę oraz dokona pobłogosławienia pokarmów, którymi następnie rodzina podzieli się składając sobie życzenia. Tekst obrzędu znajdziemy na stronie internetowej parafii i na stolikach przy wyjściu z kościoła. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna (również bez udziału wiernych) rozpocznie się w naszym kościele o godz. 20.30.

8. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania - jeśli nic nie ulegnie zmianom - Msze św. będziemy sprawowali jak zawsze w święta - wg porządku niedzielnego z zachowaniem aktualnych rozporządzeń na czas stanu epidemii dot. ilości wiernych biorących udział we Mszy św. Tego dnia Eucharyste będziemy sprawowali o godz. 6.00 (wyjątkowo bez procesji rezurekcyjnej), 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00 i 20.30, w Rudgerzowicach o 10.00 a w Rakowie o 11.30.

9. W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny - Msze św. sprawowane będą również wg porządku niedzielnego.

10. Caritas kontynuuje akcję pomocową. Przy wyjściu ze świątyni możemy nabyć wielkanocne świece.

11. Nie było nam dane tego roku przeżyć rekolekcji wielkopostnych planowanych jako misje parafialne w związku z przypadającą tego roku 10 rocznicą poświęcenia Figury Chrystusa Króla, nie mamy również możliwości zorganizowania w tradycyjnej formie spowiedzi wielkanocnej. Zapraszamy więc do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w tym najbliższym tygodniu w godzinach od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Od jutra do soboty będziemy służyć tym sakramentem w bocznym wejściu do naszej świątyni i udzielać Komunii św. w tych godzinach. Jedynie w czwartek – ze względu na spowiedź w kościołach filialnych – nie będzie spowiedzi w tym popołudniowym czasie.

12. Od kilku dni mamy możliwość duchowego uczestniczenia w sprawowanej w naszej sanktuaryjnej świątyni liturgii, transmitowanej za pośrednictwem Internetu. Link do parafialnego kanału na YouTube znajdziemy na stronie inetrnetowej parafii. W poniedziałek, wtorek i w środę zapraszamy na transmisje Mszy św. o godz. 15.00 połączonych z Koronką do Bożego Miłosierdzia i wprowadzającą w ten święty czas homilią ks. Dariusza Wołczeckiego, od niedawna posługującego w naszej parafii. Transmitowane będą również liturgie Triduum Paschalnego oraz rezurekcja w wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania i sumy o 12.30 tak w niedzielę, jak i w drugi dzień świąt. Ze względu na zaistniałą sytuację – jak przed tygodniem – i dziś między godzinami: 15.00 a 16.00 oraz 17.00 a 18.00 dodatkowo będzie można przystąpić do Komunii Świętej. W świątyni będą dyżurowali kapłani służąc jednocześnie również sakramentem spowiedzi.

13. Z całego serca pragniemy również podziękować za indywidualnie składane ofiary przekazywane na potrzeby utrzymania parafii czy to bezpośrednio, czy poprzez wpłaty na konto parafialne, czy składane do skarbony w kościele. Bóg zapłać za ten przejaw współodpowiedzialności również za stronę materialną naszej wspólnoty.

14. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.


MODLITWA NA CZAS EPIDEMII

Okaż nam miłosierdzie, dobry Ojcze, Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika, lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem
i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha, gdy wołamy: Jezu, ufam Tobie!
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.